התחדשות עירונית 15

תמ"א 38

במאי 2005 אישרה הממשלה את תכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38). תוכנית  שתוכננה ביוזמת מינהל התכנון במשרד הפנים. מטרתה של תוכנית תמ"א 38 הינה יצירת מצב המאפשר (כלכלית) חיזוק מבנים שההיתר לבנייתם ניתן לפני 1.1.80, הסיבה לקביעת תאריך זה היא שבאותה תקופה לא היה קיים התקן המחמיר לעמידות בפני רעידות אדמה (ת"י 413) ולכן הבניינים שנבנו בשנים שקדמו להכנסת התקן כדרישה מחייבת, לא יעמדו ברעידת אדמה חזקה וכתוצאה מכך הם יתמוטטו ומספר הקורבנות בנפש יהיה גדול ורב.

התכנית מאפשרת תכנון חיזוק לבניין במימון היזם וזאת על ידי הענקת זכויות בניה נוספות, שמימושן מותנה בחיזוק המבנה. תוספת זכויות הבניה הללו מהווה מנוף למימון חיזוק המבנה.

התוכנית מאפשרת תוספת של עד 25 מ"ר לדירה ובתנאי שאין חריגה מקוי הבניין המוגדרים. התוספת יכולה אך אינה מחייבת לכלול ממ"ד ומרפסת. ברוב המקרים בנושא התוספת האינטרס של היזם ושל בעלי הדירות משותף, היות ואת אותה תוספת לדירות הקיימות מקבל היזם גם בדירות החדשות.

אחת הנקודות החשובות לדעתנו שיש לשים אליהן לב היא שתוכנית תמ"א 38 מוגבלת בזמן בכל חמש שנים מחליטה הממשלה האם להאריך את תוקפה לחמש שנים נוספות. כלומר יכול להיות מצב שבו הממשלה תחליט יום אחד לא להמשיך את התוכנית או לאפשר רק זכויות והקלות חלקיות מה שיגרום לכך שליזמים לא תהיה אפשרות כלכלית לממן את החיזוק או לתת תמורות, כפי שניתן היום לתת לדיירים, ובעצם, כפי שקיים במדינות בעולם עלות החיזוק והשיפוץ תיפול על הדיירים.

ולכן המלצתנו היא לבדוק את האפשרות לחיזוק המבנה כבר היום, ובמידה וניתן לחזקו לבחור יזם, למנות עו"ד ולהתחיל להתקדם לקראת ביצוע בפועל.

מעוניינים? הדיירים מגובשים? התקשרו 073-7440700
או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם!

Call Now Button